LECZENIETRADZIKU.pl

Ranking produktów
na leczenie trądziku

Przebarwienia po trądziku

Przebarwienia skóry stanowią bardzo istotny defekt kosmetyczny. Ich kolor zależy od całej kolumny melaniny, sięgającej od warstwy podstawnej do warstwy rogowej. Im więcej melaniny w skórze tym powstaje ciemniejsza plama przebarwieniowa.

Usuwanie to trudny problem ze względu na różnoraki rodzaj przyczyn, ale również niedoskonałości terapii. O powodzeniu terapii przesądza głębokość przebarwień.

Przebarwienia mogą wynikać ze zwiększonej ilość melaniny lub zwiększonej ilości melanocytów. Umiejscowienie pigmentu w skórze klasyfikuje przebarwienia na:

Do głównych przyczyn powstawania plam barwnikowych zaliczamy:

Diagnostyka

Oglądanie skóry pozwala stwierdzić i ocenić kolor ich przebarwień:

Kolor pomiędzy wymienionymi to przebarwienia skórno-naskórkowe, najczęściej rozpoznawalne.

Przebarwienia dzielimy na:

Melanocyty są genetycznie zaprogramowane do produkcji określonej ilości barwnika, który jest zawsze mieszaniną czekoladowej eumelaniny i żółtoczerwonej pheomelaniny(feomelaniny).

Piegi są to żółto-brunatne plamki, dość dobrze ograniczone od skóry otoczenia, leżące w poziomie skóry. Mogą być różnej wielkości, występują bardzo licznie, mogą się grupować. Najczęściej występują na twarzy, dekolcie, przedramionach i grzbietach rąk. Ulegają nasileniu w okresie letnim. Występują pod wpływem promieni słonecznych, zwłaszcza wiosennych. Występuje częściej u dzieci i młodzieży. Sprzyja temu skłonność osobnicza, czyli częściej piegi zdarzają się u blondynów i rudowłosych. Stosuje się środki złuszczające, a także kwas witaminy A, oraz środki odbarwiające. Mogą także ustępować samoistnie. Zapobieganie polega na unikaniu światła słonecznego w celu ochrony stosuje się maści, a także pudry ochronne.

Ostuda - jest to szaro-żółto-brązowa plama, niekiedy występująca na skórze piersi, na czole, wokół ust, u kobiet w czasie ciąży, a także przy stosowaniu doustnej antykoncepcji. Jest to problem kosmetyczny trudny w leczeniu. W tym przypadku można stosować kremy i pudry tuszujące defekt.

Plamy piegowate lub soczewicowate, są to zmiany większe od piegów, barwy jasno lub ciemnobrunatnej. Ciemnieją pod wpływem słońca. Są odmianą znamion barwnikowych. Mogą także występować w okolicach zakrytych. Leczenie i zapobieganie jest takie samo jak w przypadku piegów.

Plamiste przebarwienia przypominające mapę geograficzną, są zwane ostudami. Jest to również zaburzenie barwnikowe skóry, występujące na twarzy, najczęściej u kobiet z zaburzeniami wewnątrz wydzielniczymi, w ciąży, oraz chorobach wątroby. Leczenie jest przyczynowe hormonalne bądź wątrobowe, natomiast po ciąży na ogół ustępują. Można stosować maści odbarwiające i złuszczające ostudy należy chronić przed światłem słonecznym.

Działania profilaktyczne

Aby skutecznie zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się potrzebna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna najlepiej połączona z unikaniem ekspozycji na słońce. Jeżeli nie zachowamy tego typu zasad, przeprowadzane zabiegi nie przyniosą większych rezultatów.

Zabiegi przeprowadzane przez kosmetologów/lekarzy - dermatolog oceniając wygląd zmian barwnikowych dobierze odpowiednia metodę leczenia.

Dermabrazja

Zabieg polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka przy pomocy frezy bądź lasera (CO2). Po zakończeniu zabiegu oczekuje się na regenerację naskórka i pojawienie się nowych, zdrowych komórek. Przez około tydzień bądź dwa tygodnie na skórze utrzymuje się rumień, który ulega zmniejszaniu aż do całkowitego wyciszenia. Dermabrazja przeprowadzana jest przy znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. Po zabiegu skóra jest napięta i gładka. Dermabrazja jest skuteczną metodą do usuwania teleangiektazji, przebarwień po trądziku i blizn. Po zabiegu należy unikać zażywania kąpieli słonecznych przez około 4 miesiące. Jeżeli nie będzie się przestrzegać tego zalecenia, przebarwienia z pewnością powrócą. Cena zabiegu uzależniona jest od rodzaju znieczulenia, powierzchni poddawanej zabiegowi i placówki w której go wykonujemy. Koszty wahają się pomiędzy 500 a 1500zł. Zabieg można wykonać u dermatologa bądź kosmetologa.

Chemiczne złuszczanie naskórka – peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne w zależności od wybranej substancji złuszczającej, jej stężenia, roztworu, czasu pozostawienia na skórze, mają różną zdolność penetracji w głąb skóry. Poprzez chemiczne uszkodzenie możemy złuszczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu warstw komórek. Peelingi dzielimy na powierzchowne (złuszczające tylko naskórek), średniogłębokie (złuszczające naskórek i pierwsze warstwy skóry właściwej) i głębokie (penetrujące do warstwy siateczkowatej skóry właściwej).

W likwidacji przebarwień stosuje się substancje takie jak:

Złuszczenie powoduje nie tylko usunięcie komórek zawierających melaninę, zwiększa proces odnowy naskórka, jego przepuszczalność tym samym nasilając penetracje substancji wybielających. Wybór właściwego środka złuszczającego powinien przede wszystkim uwzględnić głębokość przebarwienia, jego lokalizację i długość rekonwalescencji. Na rynku dostępnych jest wiele peelingów chemicznych zarówno jednoskładnikowych jak i złożonych. Do najpopularniejszych należą:

Zabieg z użyciem kwasów polega na spowodowaniu kolagulacji białek naskórka, następnie do ich martwicy a w konsekwencji do złuszczenia i powstania nowego. Dzięki temu procesowi dochodzi do zlikwidowania przebarwień, blizn i wygładzenia skóry. Koszt chemicznego złuszczenia naskórka waha się pomiędzy 250 a 1200zł. Cena zależna jest od miejsca wykonywania zabiegu, rodzaju używanych kwasów i obszaru na jakim wykonywany jest zabieg.

Cosmelan

Zabieg ten jest od niedawna dostępny w naszym kraju i zaliczany jest do chemicznego złuszczania naskórka. Redukuje on a nawet może całkowicie usunąć przebarwienia nawet te długoletnie. Cosmelan dodatkowo reguluje wydzielanie łoju, zwęża pory i sprawia wrażenie odmłodzenia skóry poprzez stymulację kolagenu.

Jego działanie oparte jest na wykorzystaniu substancji hamujących tyrozynę (enzym w reakcji powstawania melaniny). Jest to dość skuteczna terapia, wygląd skóry poprawia się już po tygodniu od rozpoczęcia kuracji. Jeżeli skóra jest ciemnej karnacji przebarwienia znikają po 8-10 dniach. Osoba przechodząca kurację nakłada preparat 3 razy dziennie. Osoby o jasnej karnacji pozbędzie się przebarwień w czasie 8-21 dni. Zabieg wykonywany jest przez lekarza dermatologa.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest fizyczna metodą usuwania przebarwień polegająca na ścieraniu warstw komórek naskórka za pomocą korundu – kryształków tlenku glinu, lub diamentowego ostrza z działaniem podciśnienia. W zależności od wybranych parametrów, ostrza, można tą metodą usunąć warstwy powierzchowne naskórka, a także cały naskórek do uzyskania mikrokrwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych i powierzchownej nadżerki. Zabieg oprócz usuwania przebarwień pobudza produkcje kolagenu i elastyny, likwiduje drobne zmarszczki i uszkodzenia skóry, prowadzi do regeneracji naskórka, zwiększa wchłanialność kosmetyków stosowanych po zabiegu.

Kriochirurgia

Podczas zabiegu wymraża się przebarwienia za pomocą podtlenku azotu bądź ciekłego azotu. Regeneracja naskórka trwa od dwóch do trzech tygodni po przeprowadzonym zabiegu.

Lasery i nielaserowe światło pulsacyjne (lampy IPL)

W leczeniu przebarwień wykorzystuje się technikę selektywnej termolizy. W zależności od ich głębokości dobiera się odpowiednią długość fal wykorzystującą zdolność melaniny do pochłaniania światła. Najczęściej w leczeniu przebarwień wykorzystuje się laser rubinowy, laser aleksandrytowy, laser Nd-YAG-owy oraz lampy emitujące intensywne pulsacyjne źródło światła.

Kremy depigmentacyjne

Zawierają różne substancje złuszczające, wybielające, wpływające na normalizację melanogenezy. Często stosowany jest hydrochinion, arbutyna, kwas salicylowy, glikolowy, pochodne witaminy A i stabilizowane formy witaminy C. Stosowanie kremów wymaga odpowiedniego czasu (m.in. 6-8tygodni) i systematyczności.

Każda z tych metod posiada zalety jak i wady, może wywołać niepożądane skutki np. bliznowacenie, trądzik i inne. O wszelkiego rodzaju przeciwwskazaniach musimy poinformować osobę wykonującą zabieg. Powinniśmy się także dowiedzieć z jakimi komplikacjami pozabiegowymi możemy się spotkać, aby nie być zaskoczonym i rozczarowanym kiedy ujrzymy efekt zabiegu.

Powrót do rankingu


Podsumowanie

Miejsce Produkt Cena Ocena
klientów
Opis
produktu
Strona Nasza Ocena
1. Nonacne 149.99 zł 10/10 kapsułki Nonacne.pl 5/5
2. Acnezine 149.37 zł 10/10 zestaw Acnezine.pl 4/5
3. Trioxil 135.00 zł 10/10 żel Trioxil.pl 4/5
4. Hydroviton.CR 129.99 zł 10/10 żel do mycia DermaLab.pl 4/5
5. Revitol Anti Blemish Spot Gel 149.37 zł 10/10 żel VitaLab.pl 4/5
6. Murad Acne Supplement $42 7/10 zestaw Murad.com 2/5
7. Vaxa Clearin $25.95 7/10 kapsułki VitaCost.com 2/5